ההיסטוריה של ההוסטלים – מאיפה הכל התחיל?

נדמה לנו שהוסטלים היו כאן מעולם ומתמיד, אך מעטות הפעמים שבהן אנו עוצרים וחושבים על הסוגייה הזו לעומק. מתי הוסטלים התחילו בעצם? למה? מצאנו לכם את התשובה. אפרופו שאלות ותשובות, ננצל את המעמד הזה לפרגון לבלוג המהמם של don't mess with the receptionist שעזרו לנו לענות על השאלות הבוערות באמת בנושא.

מלונות, מסתבר, היו קיימים הרבה לפני הוסטלים. ההוסטל הומצא על ידי מורה גרמני בשם ריצ'ארד שירמן, שרצה לקחת את תלמידיו לטיולים אך נתקל במחירים בלתי אפשריים במלונות לקבוצות תלמידים. הוא היה זקוק למקומות לינה זולים ושיתופיים על מנת שתלמידיו יוכלו להרחיב את אופקיהם בטיולים החשובים הללו. לכן, ב1912 הוא הקים את ההוסטל הראשון לצעירים בטירת אלטנה בגרמניה. ההוסטל היה מהפכני בכך שהמטיילים עצמם הם אלו שבישלו וניקו, בנוסף לחדרי הלינה השיתופיים, וכך המקום יכל לדרוש מהם תשלום נמוך יותר בצורה משמעותית מאשר המלונות באותה תקופה.

ב1919 שירמן הקים את האגודה הגרמנית להוסטלי צעירים (German Youth Hostel Association) והמצאתו סחפה את אירופה איתה. בהמשך הוקמה גם הפדרציה הבינלאומית להוסטלי צעירים, ששינתה את שמה בשנות ה2000 לHostelling International. הארגון איגד תחתיו הוסטלים רבים ממדינות שונות. כיום, ישנם גם הוסטלים עצמאיים רבים שלא שייכים לארגון. מבין ההוסטלים ששייכים לארגון, אין תו תקן מסוים שבו הוסטל חייב לעמוד בו, ולכן כל הוסטל שונה בהווייה שלו ובתנאים שהוא מציע.

הרעיון שבו תנאים בסיסיים יותר מזכים אותך במחיר נמוך יותר קורץ למטיילים רבים גם היום. מעבר למחיר הזול שהוסטלים מציעים, הם מהווים מקום מפגש מרתק עם אנשים מתרבויות שונות ויש בהם פן חברתי חזק מאד, בניגוד למלונות רגילים. כיום, ניתן למצוא זכר להשפעתו של שירמן בכך שבחלק מההוסטלים יש "שעת עוצר" שהדיירים מתבקשים לעמוד בה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *